Květen 2007

Obrázky bužírek

8. května 2007 v 15:26 | kokoška |  ☻ Bužírky
Toto je moje nástěnka,na které mám některé své výtvory..z bužírak a koupené bužírky,peříčka a atd.
To jsou náušnice- žluto-oranžové ...z kytiček a perliček¨
Teď budou ty samé,ale v jiných barvách:
růžové náušnice
modré náušnice
zeleno-žluté náušnice
zase zeleno-žluté nášnice,ale jsou dělané z kuliček
náušnice z bužírek
náušnice z peříček a korálků
Náramek z bužírek a perliček
Náramek z bužírek

Obrázky LEGA

8. května 2007 v 11:46 | kokoška |  ☻ LEGO
Jak jsem psala o stavění a psala jsem o svém posledním domě...tady jsou jeho fotky:
Můj panelák(dům) má 12 pater.
To co vidíte nalevo ...je dlouhý komín na měření ...kolik měří můj dúm
Toto je garáž v 1.patře...jsou tam 2 auta...modré a červené
Toto je tzv. byt (bouda) pro psi....v 2.patře
Toto je obývací pokoj v 3.patře
Posezení u televize a pokec v 4.patře
Gauč+postel...v 5.patře
Toto je detail kuchyně v 6.patře a panáčka u stolu
Toto je detail bazénu...v 7.patře
Počítač+postel...v 8.patře
2 postele v 9.patře
Kytky a posezení u stolu v 10.patře
Další obývací pokoj...v 11.patře
To to je detail mého posledního patra
Toto je velmi přesný detail stromu...který je vedle ...stavby
Tento obrázek představuje 2 panáčky sedící u stolu na zahradě u stromu
Krb...z něho se tyčí dlouhý komín
VCHODOVÉ (Vstupní) dveř
Takhle vypadá vchod do domu a schodiště
Posezení za domem a keř,který nejde vidět
...to bílé je stůl a vedle jsou barové židličky...to šedé a oranžové je pití

Obrázky a popis mých rybiček

8. května 2007 v 11:05 | kokoška
Mám doma jen 2 rybičky,ale stejně se musím o ně starat.
Tohle ta tlustčí rybky.....LINDA
Ta menší (vpravo) .... ROZÁRKA
Pohled ze zhora

Simpsonovi

5. května 2007 v 8:56 | kokoška |  ☻ Odkazy na...


Optické klamy č.2

2. května 2007 v 16:53 | kokoška |  ☻ Optické klamy
29.06.2006
Pozorujte asi na 30 sekund obrázek, poté si zakryjte pravé oko a ufo napravo pozorujte a pomalu se přibližujte k monitoru a v jedné chvíli se vám bude zdát, že ufo nalevo zmizelo........ Dobrý,co?:)
Další Hermanova mřížka...... Zdá se vám, že se uprostřed žlutých koleček objevují modré puntíky............
Kruhy z kávových zrn se netočí....... poze si to myslí náš mozek......
Nahoře jakoby by byla brána ze dvou částí, ale podíváte-li se dolů uvidíte tři sloupy, které ji podporují......... Je to jen práce se stínem a světlem...... Takovou bránu byste vidět nikde nemohli
Obrázek je jakoby rozdělen na tři válce, které (jen se nám to zdá) se hýbou................
Zdá se vám, že v bílích polích se objevují černé tečky....... věřte, že tam doopravdy nejsou
Zadívejte se na obrázek........ kruhy se netočí..... opět iluze

Optické klamy č.1

2. května 2007 v 16:52 | kokoška |  ☻ Optické klamy
Husa nebo králík?
Jsou obě dvě červené čáry stejně dlouhé???
ANO!!!

Jsou všechny čáry rovné?

Ano!
Ttento chlápek má svou povahu napsanou přímo na obličeji (když nakloníte hlavu doprava, uvidíte psacím písmem napsáno Liar = angl. lhář).
Dívej se jen na jednu žlutou tečku a ty dvě zmizí.
CO VIDÍTE KUPU ODPADKŮ NEBO SEDÍCÍ PÁR
URČITĚ VIDÍŠ JAK SE ZRNKA KÁVY OTÁČEJÍ,ALE NENÍ TO TAK JE TO POUZE VE TVÝ FANTAZII
KOUKEJ SE DO STŘEDU NA TEN KŘÍŽEK A UVIDÍŠ ŽE SE TY KRUHY OTÁČEJ
CO VIDÍTE HLAVU ČERTA NEBO STOJÍCÍ DÁMY
KOUKNĚTE SE POŘÁDNĚ A ZKUSTE CO VIDÍT

Olsenky

2. května 2007 v 16:36 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných
Tyhle nejslavnější a nejbohatší dvojčata na světě zná skoro každý. Tady vám napíšu něco o jejich dlouhé kariéře.
Jejich kariéra začala už v roce 1987, kdy je jejich maminka jako devítiměsíční děti přivedla na konkurz k filmu "Full house". Pak se myslelo, že se na ně zapomene ale holky začaly točit jako na obrátkách. Přišly filmy malé dohazovačky, sestry v akci, táta z plakátu a gólová výměna. Všichni je už znaly a jejich kariéra začala stoupat. Po filmech Výlet do Paříže, Výlet do Říma, Prázdniny na bahamách a První jízda založily vlastní značku mary-kateandashely. Ta prodává všechno na co si vzpomenete. Oblečení, CD, DVD, nábytek, panenky, kosmetiku, plakáty, videohry, knížky a mnoho dalších.
V 17-ti letech natočili svůj zatím poslední film Jeden den v New Yorku a mezitím ještě seriál "So little time". Blýskly se také ve filmu Charlieho andílci 2. Od této doby si už nechtějí říkat "olsen twins", ale každá vlastním jménem. Ashely bude dokonce sama točit film!
Na chodníku slávy mají své Hvězdy jako nejmladší
natočily více filmů než Brad Pitt,
jejich oficiální webové stránky jsou nejnavštěvovanější v USA,
a přesto jsou prý normální.........,
Ashley Fuller Olsen
Věk: 19 let
Bydliště: New York
Výška: 162,5 cm
Hmotnost: 45 kg

Mary-Kate Olsen
Věk: 19 let
Bydliště: New York
Výška: 160,5 cm
Hmotnost: 47 kg

Dvojčata Mary-Kate a Ashley Olsen se narodila 13.6.1986(v pátek).Mary-Kate se narodila o 2 minuty později než Ashley.Přesněji:Ashley v 8:24 a Mary-Kate v 8:26 hodin.Matka se jmenuje Jarnette Olsen,otec David Olsen,starší bratr Trent Olsen a mladší sestra Ellizabeth.Rodiče se ale v roce 1995 rozvedli a otec se znovu oženil a Mary-Kate a Ashley přibyla do rodiny nevlastní matka a dva nevlastní sourozenci.Sestra Taylor a bratr Jake.Mary-Kate a Ashley se v září přestěhovaly z Los Angeles do New Yorku,kde mají každá svůj byt.Momentálně studují na vysoké škole na New Yorské universitě.Do konce studia jim zbývají ještě dva roky.Pak by chtěly mít už normální život.Mary-Kate by ráda byla profesionální jezdkyně na koni a Ashley by chtěla být tanečnicí.Celkově natočily 14 filmů,kde hrály hlavní roli a 2 filmy ve kterých měly pouze vedlejší role a ukázaly se tam jen krátce...Ještě natočily tři seriály a také 9 hudebních CD.
Filmografie
Utíkáme k babičce
Trable,trable prostě trable
Jak byl dobyt západ
Malé dohazovačky
Táta z plakátu
Gólová výměna
Výlet do Paříže
Sestry v akci
Sestry v Londýně
Sestry na Bahamách
První jízda
Výlet do Říma

Pussycat dolls

2. května 2007 v 16:34 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných
"Životní příběh" Pussycat Dolls je opravdu příběh několika talentovaných žen. Skupina byla založena Robinnou Antinovou, uznávanou hollywoodskou choreografkou , která přeměnila celoživotní vášeň pro tanec v lukrativní kariéru. V r. 1993 dala 32letá tanečnice dohromady několik kamarádek, a během dvou let začal tento kolektiv předvádět komediální show v oblasti L.A.C.Applegate, v začátku "hostující" Panenka a bývalá hvězda televizního pořadu Vdaná se závazky, povzbudila Antinovou aby dostala skupinu k vystoupení ve Viper roomu Johnny Deppa v 1995. na Johnyho Deppa to udělalo dojem, když je viděl zkoušet že je požádal o pravidelná týdenní vystupování. Během prvních let byla hlavní vystupující skupiny Carmen Electra a její přítomnost dala sestavě dvojitou dávku sex appealu a notorické celebritovosti. Na jejich debutovém albu u společnosti A&M Records PCD, (s úvodním hitem č.1 "Don't Cha," duetem s Busta Rhymes a produkovaným Cee-Lo), PD předvádí více než jen výjimečnou krásu. S ohromnými hlasy a po spolupráci s vrcholnými písňovými skladateli dneška včetně producentů /(např. Will.I.Am ze skupiny Black Eyed Peas, Timbaland, Rich Harrison, Sean Garrett, and Ron Fair) jsou Pussycat Dolls připraveny otisknout svou značku na poli hudby a postojů kolem ní.

Obrat přišel v roce 2000 kdy Gwen Stefani z No Doubt přišla na show a řekla že by ráda jako host vystoupila, ne jen jako tanečnice ale i zpěvačka. Stejně tak učinila Christina Aguilera. V roce 2002 nastal čas přemístit show do většího prostoru a tak se PD stěhovaly do Roxy. Sedm týdnů bylo vyprodáno a mezi účinkujícími byly např.Brittany Murphy, Charlize Theron, Nikka Costa, Paris Hilton a Pamela Anderson. Všechny vystoupily bez honoráře, jen pro legraci a dobrý pocit, včetně konferenciérky Applegateové.
The Pussycat Dolls jsou vidět také v r. 2003v Charlie's Angels: Full Throttle a ve videu Pink "Trouble" a v r.2005 v Be Cool. Scherzingerová byla také na albu Will Smith v "If U Can't Dance " r. 2005 Lost And Found album.
Dnes je také PD řada mejkapu od firmy Stila a PD hala otevřená v hotelu Césarův palác v Las Vegas. V budoucnu může být řada oblečení, parfémů, videoher nebo televizních a filmových projektů.

Black Eyed Peas

2. května 2007 v 16:31 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných
Celé to začalo v roce 1992 v Los Angeles. To byla skupina ve složení William, Eazy-E, apl.de.ap, Taboo. Nevydali ani jedno CD (oficiálně), zpívali prostě pro radost, ale pouliční publikum je milovalo. Bohužel v roce 1995 Eazy-E zemřel na AIDS. Skupina to nesla docela těžce až v roce 1998 vydali své první CD s názvem Behind the Front. Na něm byli jejich první komerční hity, super písnička, která se jmenovala Karma (tenhle klip můžete ještě dnes vidět na MTV!), za zmínku stojí také Fallin' Up a Joints & Jam. A v roce 2000 natočili CD Bridging the Gap, to už nebylo takové jako to předchozí a nebylo na něm vidět ta jejich pravá hudba - škoda, ale hlavně jejich publikum z pouličního LA se od nich odvrátilo. Zlom v kariéře se stal v roce 2002 kdy se k BEP přidala Fergie, tenkrát neznámá hezká holka, která byla zklamaná, protože se neprosadila se svojí dívčí skupinou. S ní natočili fenomenální CD Elephunk s prvním songem Where is the love? na kterém se podílel i Justin Timberlake. Díky této písni se stali BEP funky-hip hopovými hvězdami. Další megahity se stali: Hey mama, Shut up a Let´s get it started (původní verze byla Let´s get retarded, ale TV a rádia jí odmítli vysílat, že jde o výsměch a něco retardovanými lidmi). Elephunk bylo nominováno na 4 Grammy a z toho 1 získalo! Oceněno je i několika ceny MTV. Zatím se prodalo po celém světě něco přes 10 milionu nosičů! A u tohoto čísla to určitě nezůstane. Něco přes rok pracovali BEP na dlouho očekávaném CD Monkey Business. Než vyšlo samotné album, tak se v obchodech objevila siglová lahůdka Don´t phunk with my heart toto cd obsahuje písničku Don´t phunk with my heart a její remix (Chicago House Remix) + bonusovou píseň Bend your back a nesmí chybět klip :) Monkey Business nezklamalo a z prvního siglu byl hit... Poté přišla písnička Dont lie, podle mě jedna z nejlepších písní, ale v ČR se moc nechytla, ale neřikám, že ji nějakej ten týden nehráli :) Mnohem víc se hrála na MTV, opravdu často. A nyní... Všichni jste už asi viděli klip My humps. Pěkný... Fergie je tam fakt kočka ;-) Svůj nový singl My humps zaspívali BEP i na udílení Europe Music Awards 2005 v Lisabonu.

Gwen Stefani

2. května 2007 v 16:30 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných
Zpěvačka No Doubt Gwen Stefani se vydala na sólovou dráhu. Pilotním singlem "What You Waiting For", který se stal hitem rádií. Producentsky se na albu podílala nejvýznamější jména současného popu jako Andre 3000 (Outcast), The Neptunes, Nellee Hooper a co se týče autorů, tak Gwen se sama podílela skoro na všech písničkách, nicméně jí v tom pomáhali Linda Perry (Pink, Christina Aquilera) či Dr Dre a na albu vystupují jako hosté New Order či Eve.

Kelly Clakson

2. května 2007 v 16:28 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných

Kelly Clarkson

Datum narození: 24.04.1982
Místo narození: Burleson, Texas, USA
Znamení: Býk
Kelly z Texasu prožila přibližne přes deset týdnů na jedné z nejúspěšnějších televizních soutěží v americe. Fakt je, že Kelly níkdy neměla hodinu profesionálního zpěvu, a při tom získala ve finále 57%. Ve skutečnosti je její hlas přírodní , přirozená a normální část jejího života. Tudíž krása jejího hlasu byla poznána čirou náhodou.Ve třinácti letech, zpívala v koridoru v Pauline Hughes na střední škole v Burlesonu, Texasu, když jí učitel žádal o připojení ke sboru. "Dokud jsem se nepřidala ke sboru, tak jsem do té doby nevěděla co se svým hlasem dokážu. Můj učitel na mě tlačil už od začátku, protože věřil, že ve mně něco je. Postupem času jsem se dostala na úroveň mých starších spolužáků". Její klasický trénink skrze sboru byl, jak popisuje, "mojí zásadou je, abych svůj hlas přizpůsobila různým stylům hudby". Vyvinula se rychle a zanedlouho oslovila publikum v celostátní soutěži American Idol. Zatímco si měla vydělávat jako servírka, lékárnický asistent, filmovém divadle a dokonce v zooByl to spletitý osud, který ji doprovázel k cestě za hudbou. V době, kdy se Kelly stěhuje do Los Angeles, začíná posílat svá demíčka do různých hudebních studií a to byl jeji způsob se dostat na příčku hudebního průmyslu a nějak začít. To se náhle změnilo na něco strašného, kdy její byt shořel a zárověň přišla o všechno co měla.Byla její nejlepší kamarádka Jessica, která navrhla, aby Kelly zkusila šanci na American Idol. Kelly o tom nic nevěděla, a tak řekla: "Já jsem do toho šla jen z legrace, abych si to jen zkusila a teď jsem tady :)".Idoly, které Kelly má jakou jsou: Bette Midler, Reba McIntyre, Gwen Stefani a Aerosmith. Tihle všichni Kelly ohodnotili a potom se upsala u RCA a v roce 2003 vydala své debutové album se singly "A Moment Like This, Before Your Love".První singl, který natočila se ihned, a to myslim doslova, dostal na první místo v Billboard Charts. Finální desítka, která se dostala do finále se vydala po státech, aby zahráli svým fanouškům a to ze Seattlu až do New Yorku.
Pravdou je, že nová deska "Breakaway" Kelly je již nějaký čas na světě a stejně jako debut ji předchází reputace jako hrom. První singl - titulní "Breakaway" - vyšel již před nějakým časem, protože uváděl soundtrack k filmu "Deník princezny 2".
Kelly totiž při natáčení nové desky udělala hodně nečekanou věc: V podstatě zahodila styl, kterým se vydala na "Thankful", obklopila se vskutku silným autorským týmem a s nimi začala skládat naprosto odlišné album, než bylo to předchozí. Kelly značně přitvrdila a soulové rytmy vyměnila za výborný kytarový sound á la Avril Lavigne. Samozřejmě se dostalo i na balady, i když jejich podíl je na rozdíl od prvního alba daleko menší, navíc některé z nich je těžké zařadit přímo do balad. Pro Čechy je na desce jedna hodně zajímavá věc. Písničku "I Hate Myself For Losing You" natočila jako "Spousta andělů" i Aneta Langerová. Verze na "Breakaway" je pochopitelně s originálním textem.

Lindsay Lohan

2. května 2007 v 16:27 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných

Lindsay Lohan

Celé jméno: Lindsay Morgan Lohan
Datum narození: 2. července 1986
Rodiče: Dina a Michael
Sourozenci: Michael, Aliana, Dakota
Barva očí: Modro-zelená
Barva vlasů: Zrzavá (to je její původní, ale často si je barví :))
Oblíbená barva: Růžová a modrá
Záliby: Herectví, basketball, nakupování, zpěv, čtení, psaní
Oblíbený předmět: Matematika
Oblíbené zvíře: Pes
Oblíbené filmy: Pretty Woman, Ferris Buellers Day Off, The Little Mermaid, All I Wanna Do, Bring It On, Heartbreakers
Oblíbené TV seriály: Přátelé, Gilmorova děvčata, 7th Heaven, Dawsonův svět, Boy Meets World
Oblíbení herci: Orlando Bloom, Johnny Depp, Brad Pitt, Colin Farrell
Oblíbená hudba: Maroon 5, 50 Cent
Oblíbené jídlo: Čínská a Italská jídla
"Nechci pořád dělat tuhle komerční práci. Ale hlavní je načasování. Mám jeden scénář o dívce, která chce do gangu a je znásilněna. Ale nemůžu tu udělat právě teď. Myslím, že by to nebylo vhodné" - Lindsay Lohan

Lindsay Morgan Lohan se narodila druhého července roku 1986 v Cold Spring Harbor (New York) Dině Lohan (obchodní analytička, nyní Lindsina manažerka) a Michaelu Lohanovi (úspěšný obchodník z Wall Streetu). V současné době už její rodiče spolu nežijí. Dina už podala žádost o rozvod (výhrožování smrtí není žádná sranda). Lindsay se před kameru dostala už ve svých třech letech díky učinkování v reklamách (Pizza Hut, Calvin Klein Kids...). V roce 1996 se objevila v soap opeře ANOTHER WORLD, která byla v USA vysílána a natáčena od roku 1964 s přestávkami až do roku 2003.

Její první filmovou rolí byla úloha v režijním debutu scénáristky Nancy Meyrsové (LEPŠÍ POZDĚ NEŽLI POZDĚJI, PO ČEM ŽENY TOUŽÍ) komedii PAST NA RODIČE. První role a hned dvojrole - Lindsay zde hrála obě dvojčata, které se navzájem neznají díky rozvodu rodičů. Díky finančnímu úspěchu tohoto filmu (66 milionů v kinech a dalších 30 na půjčovném) s ní Disney podepsal smlouvu na tři filmy.

Poté se Lindsay vrátila k televizi, teď však už pod hlavičkou Walta Disneyho. První počin byl LIFE-SIZE z roku 2000, kde hraje osiřelou dívku, která se pokusí vrátit k životu svou mrtvou matku, ale místo ní ožíví panenku. Ve stejném roce se objevila v pilotním díle show Bette Midlerové, nazvaném BETTE. Televizní učínkování pokračovalo o dva roky později v NAJDĚTE STOPU vyprávějící příběh o novinářce školních novin, jenž objeví nesrovnalosti kolem odchodu jejího učitele.
O rok později, 2003 se představuje v remaku komedie o výměně těl mezi matkou (Jamie Lee Curtis) a dcerou, MEZI NÁMI DĚVČATY. S nadšenými recenzemi, 11O miliony na kontě a řadou cen lze mluvit o úspěchu. Současně vychází její debutové album Speak . Rok 2004, Lindsay se stěhuje do L.A. a natáčí ZPOVĚĎ KRÁLOVNY STŘEDNÍ ŠKOLY, ve kterém se její hrdinka Lola musí smířit se ztrátou kulturní nabídky velkoměsta, kvůli stěhování rodiny na předměstí.

Do konce roku stihla LL ještě stihla natočit s režisérkou Mark Watersovou PROTIVNÝ SPROSTÝ HOLKY podle knihy psycholožky Rosalindy Wisemanové, která studovala chování studentů na středních školách. Na MTV Awards tento snímek opravdu zabodoval a pro Lindsay to znamenalo dvě ceny. Původní sestřih filmu byl MPAA "oceněn" ratingem R a tak z filmu musely zmizet některé gagy a dvojsmyslné narážky. Nejen kvůli tržbám, ale také kvůli Lindsaině image. Z těchto důvodů také odmítla i rozhovor pro časopis Playboy.

Její nejnovější rolí je hlavní role ve filmu MŮJ AUŤÁK BROUK. Jako dcera automobilového závodníka (Michael Keaton) pociťuje stejné tužby jako on. Místo pořádného auta však dostane Brouka z vrakoviště... LL upevnila svou pozici hvězdy (časopis People ji v uplynulém roce zařadil na seznam padesáti nejkrásnějších lidí, celosvětové tržby ze všech jejích dosavadních filmů činí 400 milionů...) a tak si u svého dalšího filmu JUST MY LUCK řekla o honorář 7,5 milionu a opustila Disneyho.

Okusí i nezávislý film A PRAIRE HOME COMPANION pod režijním vedením Roberta Altmana a po boku Meryl Streep, Tommy L. Jonese či Woodyho Harrelsona

Jazykolam č.1

2. května 2007 v 16:21 | kokoška |  ☻ Jazykolamy
Přišel za mnou jeden Řek, a ten mi řek, abych mu řek, kolik je v Řecku řeckých řek. A já mu řek, že nejsem řek, abych mu řek, kolik je v Řecku řeckých řek.
Kmotře Petře, nepřepepřete mi toho vepře, jak mi, kmotře Petře, toho vepře přepepříte, tak si toho přepepřeného vepře sám sníte.
Rozprostovlasatila-li se dcera krále Nabuchodonozora, či nerozprostovlasatila-li se dcera krále Nabuchodonozora.
Tři sta třicet tři stříbrných křepelek přeletělo přes stři sta třicet tři stříbrných střech.
Strč prst skrz krk.
V hlavní roli lorda Rolfa hrál Vladimír Leraus a na klavír hrála Klára Králová.
Od poklopu ke poklopu, Kyklop kouli koulí.
V naší peci piští myši, v naší peci psíci spí.
Čistý s Čistou čistili činčilový čepec.
Kdy mohou splatiti Ti ti tiší hoši dluh?´
Náš táta má neolemovanou čepici. Olemujeme-li mu ji nebo neolemujeme-li mu ji?
Vlk strhl srně hrst srsti.
Tvrdíš, že sis přiskřípl prsty mezi dvířka skříně.
Nenaolejuje-li tě Julie, naolejuji Julii já.
Nejnekulaťoulinkovaťejší z nejnekulaťoulinkovaťejších.
Kotě v bytě hbitě motá nitě
Prut plul rychle po proudu a v láhvi se lyricky perlil ricinový olej.
Petr Fletr pletl svetr. Pletl Petr Fletr svetr? Svetr pletl Petr Fletr.
Pštros s pštrosicí a pštrosáčaty šli do pštrosačárny.
Utlum tu hubu a kup tu kupu hub!
Naše lomenice je mezi lomenicemi ta nejlomenicovatější lomenice.
Zalyžařivšísi lyžař potkal nezalyžařivšísi lyžařku.
Řapík řebříčku řízl Řinu do prstu.
V naší peci piští myši, v naší peci psíci spí.
Před potokem pět kop konopí, za potokem pět kop konopí.
Šla Prokopka pro Prokopa, pojď Prokope pojíst oukropa.
Pokopete-li mi to pole, nebo nepokopete-li mi to pole.
Poslal posel posla pro slámu.
Náš pan kaplan v kapli plakal.

Karel Poláček

2. května 2007 v 16:20 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných

Poláček Karel

(22.03.1892 - 19.10.1944) Karel Poláček
Karel Poláček se narodil 22. března 1892 v Rychnově nad Kněžnou v rodině židovského obchodníka s koloniálním zbožím, ale už od 15 let žil v Praze, kde dokončoval studium na gymnáziu. Po gymnáziu studoval na Karlově univerzitě - a na právnické fakultě, ale studie nevítaně zasáhla první světová válka a Poláček se do Prahy vrací až po ní. A kvůli druhořadným potřebám, jako kupříkladu uživit se, začíná místo právnických znalostí uplatňovat v žurnalistice spíše svůj literární talent a ostré postřehy. V novinářské činnosti přetrvává až do roku 1939. A tu je jeho poklidná činnost zase přerušena (stejně jako vysokoškolské studie, ale již jinou událostí) vpádem německých fašistů. Karel Poláček byl Žid, a k jeho velké smůle se stali právě Židé terčem největší německé nenávisti. Proto, jako statisíce jiných Židů, byl v roce 1943 odvlečen do Terezína a pak transportován do koncentračního tábora v Osvětimi, kde 19. října 1944 umírá jako většina lidí, co se kdy dostala do hrůzy těchto táborů, v plynové komoře... Postřehla jsem, že rok 1944 se stal osudovým i Exuperymu...
DÍLO:
 • Povídky pana Kočkodana (1922)
 • Mariáš a jiné živnosti (1924)
 • Povídky izraelského vyznání (1926)
 • Život ve filmu (1927) - eseje
 • O humoru v životě a v umění (1928) - články, sloupky a fejetony
 • Dům na předměstí (1928) - román
 • Židovské anekdoty - možno považovat za lidovou poezii
 • Žurnalistický slovník - úsloví a rčení
 • Hlavní přelíčení (1932) - román
 • Muži v offsidu (1931) - humoristická próza
 • Hráči (1931) - humoristická próza
 • Michelup a motocykl (1935) - próza
 • Metempsychóza čili stěhování duší (1936) - povídky
 • Doktor Munory a jiní lidé (1935-1939) - fejetony a sloupky
 • Lidé před soudem (1938) - fejetony, sloupky, eseje
 • Vyprodáno - próza
 • Okresní město (1936), Hrdinové táhnou do boje (1936), Podzemní město (1937), Vyprodáno (1939) - pentalogie
 • Hostinec U kamenného stolu (1941) - humoristický románek
 • Bylo nás pět (1946) - humoristická próza
 • Edudant a Francimor - próza pro děti

Hans Christian Andersen

2. května 2007 v 16:19 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných

Andersen Hans Christian

(02.04.1805 - 04.08.1875)
Hans Christian AndersenDánský spisovatel, nejslavnější světový pohádkář. Narodil se v Odense na ostrově Fyena 2. dubna 1805 jako syn chudého ševce. Roku 1819 odešel do Kodaně na pěveckou a taneční školu. Později ve svém životopise uznává, že to byl omyl. První Andersonovy knihy a hry jsou z roku 1829. Poté každý rok vydával nový svazek. Na stipendia vyjíždí roku 1833 do Paříže, Římu, Neapolu, Mnichova, Vídně a Drážďan. Neuspěly hry Láska na Mikulážské věži (1829), Anežka a vodník (1833), Ashaver (1837) a mnoho dalších. Dokonce ani romány (Jenom šumař [1837], Dvě baronky [1848] aj.) a cestopisy. Nečekaným úspěchem byly jeho pohádky, jejichž první sbírka obsahující Křesadlo, Hráškovou princeznu a Květiny malé Idy, vyšla roku 1835. Spisovatel nalezl sám sebe v nenapodobitelném spojení dávných vzpomínek na vyprávění, vyslechnutá na přastkách, motivů ze světové literatury a vlastních nápadů, prodchnutých laskavostí, soucitem a optimismem. Andersen si svých pohádek necenil a celý život se cítil nepochopen jako básník a dramatický spisovatel. Jeho pohádky získaly v Dánsku ohlas teprve roku 1850, když ke jmenovaným přibyly Císařovy nové šaty, Cínový vojáček, Sněhová královna, Kouzelný kufr aj. Až když text doplnily poutavé ilustrace V.Pedersena. Andersen se za svého života dočkal největší pocty nejen v Dánsku, ale i v dalších státech, jež mu udělily čestné ceny a řády. Česky Andersenovy knihy vyšly teprve roku 1845 - povídka "Můj bratr Arthur". Výbor povídek vyšel v češtině teprve roku 1872 u nakladatele K.B.Kobra. Pro nás je spjat s ilustracemi a loutkovými filmy národního umělce Jiřího Trnky(Císařův slavík [1948]), a s ilustracemi Cyrila Boudy. Zemřel 4. srpna 1875 v Kodani.

ŽIVOTOPIS č.2
Hans Christian Andersen je bezpochyby největším světovým pohádkářem. Jeho dětství však pohádkové nebylo. Narodil se 2. dubna 1805 (2.4. je na jeho počest světovým dnem dětské literatury) ve městě Odense ve skromných poměrech. Otec byl obuvník, matka pradlena. Malý Hans měl s otcem výborný vztah. Právě on mu vyprávěl pohádky a maloval obrázky. Po návratu z války však otce skolilo podlomené zdraví. Otčím už pochopení pro zasněného Hanse neměl. Ve škole se Hansovi vysmívali pro jeho neduživou a nepřitažlivou postavu a osobitý způsob chůze. Možná právě tyto stinné stránky jeho života způsobily, že tvořil krásné pohádky s citem pro utlačované děti. Zážitky se zobrazily například v krásné pohádce o ošklivém kačátku.
Andersen snil o slávě. Proto roku 1819 odešel do Kodaně, kde zkoušel působit jako operní zpěvák, herec, autor dramatických děl. Později ve svém životopisu sám uznal, že to byl omyl. První jeho hry a díla vyšly v roce 1829. Hry jako například Láska na Mikulášské věži (1829), Anežka a vodník (1833), Ahasver (1837) a další neuspěly. Nepomohlo ani to, že roku 1833 procestoval Paříž, Řím, Neapol, Mnichov, Vídeň a Drážďany.
Divadelní hry velmi nezabraly, zato pohádky ano. První sbírka obsahující pohádky Křesadlo, Hrášková princezna a Květy malé Idy vyšla roku 1835. Sám Andersen si však své pohádky, jejichž náměty čerpal ze vzpomínek, ze světové literatury a svých vlastních nápadů, necenil. Vždy se cítil jako nedoceněný dramatik a básník.
Když se k další sbírce pohádek (například Císařovy nové šaty, Cínový vojáček, Sněhová královna, Kouzelný kufr a jiné) připojily ilustrace V.Pedersena, byl to úspěch! V mnoha z těchto pohádek se však odráží jeho vlastní sny a zklamání. V každé pohádkové lásce, která dobře končí, se zrcadlí vlastní zklamání. Kdo ví, jak by pohádky bez oněch zklamání vypadaly.
Andersenovy pohádky byly vřele přijaty nejprve v zahraničí, pak až v Dánsku. Na Mikuláše 1867 ho městská rada města Odense prohlásila čestným občanem. O osm let později, 4. srpna 1875 po těžké nemoci zemřel. Jeho pohádky však žijí dodnes.

Karel Čapek

2. května 2007 v 16:16 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných

Čapek Karel

(09.01.1890 - 25.12.1938)
český prozaik, dramatik, novinář, filmový libretista, básník a překladatel, literární, divadelní a výtvarný kritik, estetik a filozof
narodil se v Malých Svatoňovicích na Náchodsku
měl 2 sourozence, bratr známý malíř a spisovatel Josef Čapek
dětství prožil v Úpici
jeho otec byl lékařem v Malých Svatoňovicích
studoval na gymnáziu v Hradci Králové a v Brně, dále pak filozofii v Praze
byl velmi vnímavý, plachý a rozmazlovaný
měl zálibu v cestování a práci na zahradě, měl také vztah k zvířatům
od roku 1917 redaktorem Národních listů a od roku 1921 redaktorem Lidových novin
v letech 1925 - 1933 předsedou československého PEN klubu
od roku 1925 se také přátelsky stýkal s T. G. Masarykem - jeho politické a filozofické názory zaznamenal v knihách "Mlčení s T. G. M.", "Hovory s T. G. M." a "Nablízku T. G. M."
DÍLO:
povídky "Boží muka; Trapné povídky; Povídky z jedné kapsy; Povídky z druhé kapsy"
hry "Loupežník; R. U. R.; Ze života hmyzu (spolupráce s J. Čapkem)"
překlady "Francouzská poezie moderní doby"
romány "Továrna na absolutno; Krakatit; Válka s mloky; První parta; Život a dílo skladatele Foltýna (nedokončeno)"
drama "Věc Makropulos; Bílá nemoc; Matka; Lásky hra osudná"
cestopisné fejetony "Italské listy; Anglické listy; Výlet do Španěl; Obrázky z Holandska; Cesta na sever"
románová noetická trilogie "Hordubal; Povětroň; Obyčejný život"
pro děti "Dášenka, čili život štěněte; Devatero pohádek (spolupráce s J. Čapkem)"
sbírky "Krakonošova zahrada; Zářivé hlubiny (na obou spolupracoval s J. Čapkem)"
filozofická revue "Adam Stvořitel"

Josef Kajetán Tyl

2. května 2007 v 16:14 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných

Tyl Josef Kajetán

(04.02.1808 - 11.07.1856)
SHRNUTÍ:
Josef Kajetán Tyl se narodil roku 1808 v Kutné Hoře a studoval v Praze a v Hradci Králové. Byl silně ovlivněn ochotníkem Václavem Klimentem Klicperou. Od dvacátých let se stává hercem kočovné divadelní společnosti. Později řídí ochotnickou divadelní společnost (Mácha, Sabina). Kajetánské divadlo se stává střediskem národního života. Ve 40. letech je dramaturgem českých představení ve Stavovském divadle. V letech 1848-49 je poslancem v říšském sněmu. Protože kritizoval absolutismus, byl zbaven funkce dramaturga, prohlášen za politicky nespolehlivého a vrátil se ke kočovnému divadlu. V Plzni, kde je podle něj pojmenováno divadlo, roku 1856 umírá.
DÍLO:
PRÓZA:
povídky (obrací se k minulosti) "Dekret kutnohorský; Rozervanec; Poslední Čech"
DRAMA:
hry s náměty báchorkovými "Lesní panna aneb cesta do Ameriky; Jiříkovo vidění; Tvrdohlavá žena; Strakonický dudák"
hry ze současnosti "Fidlovačka; Paní Marjánka; Matka pluku; Pražský flamendr; Paličova dcera; Bankrotář; Chudý kejklíř"
hry historické "Krvavý soud aneb kutnohorští havíři; Jan Hus; Krvavé křtiny čili Drahomíra a její synové; Žižka z Trocnova; Měšťané a študenti; Staré Město a Malá Strana"

Josef Lada

2. května 2007 v 16:12 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných

Lada Josef

(17.12.1887 - 14.12.1957)
Zakladatel moderní pohádky společně s Karlem Čapkem, Vítězslavem Nezvalem a Vladislavem Vančurou, malíř, ilustrátor.
Narodil se 17. prosince 1887 v Hrusicích u Prahy jako syn ševce. Vyučil se malířem pokojů a divadelních dekorací, dále se vyučil i knihařem a zlatičem. Studoval půl roku na pražské UMPRUM, ale studia nedokončil. Kreslil do časopisů, ilustroval knihy Jaroslava Haška, Karla Jaromíra Erbena, Eduarda Basse, Karla Havlíčka Borovského, Jana Drdy, Jaroslava Seiferta, a dalších českých spisovatelů, ilustroval říkanky, pohádky, ale i naučné publikace. Ve 30. letech vytvořil divadelní dekorace pro Národní divadlo pro hry: Strakonický dudák od Josefa Kajetána Tyla, V studni - operu V. Blodka a Prodanou nevěstu - operu B. Smetany. Po druhé světové válce se věnoval kreslenému a dokumentárnímu filmu.
V roce 1947 byl jmenován národním umělcem. Zemřel 14. prosince 1957 a je pohřben na Olšanech.
Josef Lada není příliš ceněn jako spisovatel, více je znám svými kresbami. Jeho dílo, jak kreslené, tak slovesné vychází výlučně ze vzpomínek z dětství v Hrusicích a okolí. Podle mého názoru je však nutné zařadit Josefa Ladu mezi přední české spisovatele, kteří se věnovala knížkám pro děti. Tak jako nejde zapomenout na Pohádky Boženy Němcové, na Pohádku o pejskovi a kočičce od Karla Čapka, vždycky zůstane v paměti každého dítěte Ladův kocour Mikeš.
První pohádky vymýšlel a kreslil Lada pro své dvě dcery - Evu (1928-45) a Alenu (1925), která v jeho díle nejen pokračovala, ale i sama vydala memoárovou knihu Můj táta Josef Lada (1963). Z pohádek pro své děti je nutno uvést zejména: O kocourku Mikešovi (1934), O chytré kmotře lišce (1937), Bubáci a hastrmani (1939), Pohádky naruby (1939), Nezbedné pohádky (1946). Mikeš i liška jsou zvířecí postavy, které mluví a jednají jako lidé (personifikace zvířat). V pohádkách Bubáci a hastrmani a Pohádkách naruby vystupují pohádkové bytosti - vodník Brčál, strašidlo Mulisák. V Nezbedných pohádkách vystupují zase typické postavičky tehdejšího českého venkova.
Josef Lada nepsala pouze pohádky, ale své dcery a ostatní děti učil i ze svých naučných knížek, např. 1910 - Moje abeceda, 1913 - Kalamajka, 1917 - Veselý přírodopis, 1919 - Svět zvířat, 1925-32 - Ladovy veselé učebnice, 1930 - Štěkadla našeho pudla, 1931 - Ezopovy bajky (převyprávěné), 1932 - Halekačky naší Kačky, 1933 - Fidlovačka a další.
Psal i pro dospělé - 1918 - Válka v kostce, 1924 - Ilustrovaná frazeologie a přísloví. Je pravdou je navždy zůstane Josef Lada - spisovatel spojen s knížkami pro nejmenší děti, v tomto typu literatury se skutečně našel.
I když jeho vzpomínkové knihy - Vzpomínky z dětství - 1937 a rozšířená verze - Kronika mého života - 1942 jsou bohatou studnicí pro poznání tehdejší života jak na české vesnici - dětství a mládí Lady, tak i prostředí, kde se tehdy scházeli intelektuálové - Ladovi přátelé Jaroslav Hašek, Arthur Longen, Mahen a další

William Shakespeare

2. května 2007 v 16:11 | kokoška |  ☻ Životopisy slavných

Shakespeare William

(23.04.1564 - 23.04.1616)
narodil se roku 1564 ve Stratfordu nad Avonou (Stratford upon Avon, Anglie)
zemřel ve stejný den jako se narodil, a to roku 1616
nejvýznamnější anglický dramatik, vrcholný umělecký představitel evropského humanismu a pozdní renesance
o jeho mládí je málo zpráv, pravděpodobně chodil do Stratfordské školy, kde se učil latinsky a řecky
r. 1582 sňatek s Annou Hathawayovou, s níž měl později 3 děti
r. 1592 odešel do Londýna a stal se spisovatelem a hercem, měl přístup ke dvoru Alžběty I., která značně tehdejší divadelní činnost podporovala - viz "alžbětinské divadlo"
r. 1599 hrál v nové divadelní aréně The Globe
r. 1603 pod patronací nového krále Jakuba I. interpretace Shakespearových dramat
ve svém díle se inspiroval autory dřívějších dob - jeho dramata nejsou originální, jde o adaptace
psal historické hry (Richard III, Jindřich VI, ...), tragédie (Romeo a Julie, Hamlet, Othello, Makbeth, Král Lear, ...), komedie (Jak se vám líbí, Večer tříkrálový, Zkrocení zlé ženy, Komedie plná omylů, ...), dramatické romance i poezii (Sonety)
pro Shakespearova dramata je typická neomezenost látky, času a místa, zobrazení pozemského života, kladné i záporné vlastnosti lidí, střídání veršů s prózou a spletitý děj. Příčinou tragédií je lidská vášeň nebo náhoda, základem je láska a pravda. Ženy v Shakespearových dramatech rozhodují o svém životě samostatně, jsou ideálem krásy, cílevědomé a ctižádostivé (=> znak renesance). V komediích je častá záměna osob a situační komika